Our farm is situated in Kerpe, near the Black Sea, 1.5 hours from Istanbul. When we bought the site, the 10 hectares were completely abandoned since over ten years, with a little house on it. We aimed to build a center and an organic farm for our training and consultancy company, to offer an alternative type of training to people, to host it in the nature and to share with them our philosophy of ecological thinking.
While the architectural project for the training center has been developing, we started to “experiment” a natural life, with organic farming, animals, vegetation and people, all in their natural cycle. For four years now, we have been living on the site and working together with and in the nature.

Çiftliğimiz Kerpe’de. 4 yıl önce, buraya ilk geldiğimizde, uzun süredir kullanılmamış, üzerinde küçük bir ev ve tamamlanmamış küçük bir yapı bulunan, neredeyse bakir bir alanla karşılaştık. Burada, insanlara alternatif bir yaşam ve eğitim alanı sunacak, ekoloji yörüngesindeki hayat felsefemizi paylaşabileceğimiz bir eğitim merkezi ve organik tarım çiftliği kurmak istedik.
Bunun için, 4 yıldır, bir yandan mimari projemizi geliştirirken,bir yandan da doğa içinde ve doğayla birlikte çalışıyoruz, deniyoruz, öğreniyoruz, öğretiyoruz.

Advertisements